Alumni Volunteers

We wish to thank all our hard-working alumni who give of their time to continue their involvement with Leadership Tyler by serving on our various committees.

If you are interested in being a part of a committee listed here, please contact us at info@leadershiptyler.org.

Leah Wansley, President
Tim Connor, Past President / VP Programs
Laura Jackson, President Elect
Todd Buchanan,  Treasurer / VP Finance
Joshua Johnson, VP Alumni

Chris Molina, VP Development
Justin Holt, VP Outreach / Marketing

  • Nathan Kelley – Core Program Director
  • Dr. Juan Mejia – Executive Orientation Series Director
  • Katy Cline
  • Linda Cooper
  • Michelle Cutler
  • Shannon Dacus
  • Darryl Flynn
  • Rita Fryer
  • Christi Khalaf
  • Kay Latta
  • Jess Mowery
  • Kimberly Park
  • LaToya Young

Past Board of Director Presidents

  • 2003-2004 Paula Anthony
  • 2004-2005 Donna Spann
  • 2005-2006 Mitch Andrews
  • 2006-2007 Kay Latta
  • 2007-2008 Ann Howell
  • 2008-2009 Suzi Streit
  • 2009-2010 Brian Brandt
  • 2010-2011 Joan Andrews
  • 2011-2012 Andy Stinson
  • 2012-2013 Roy Martinez
  • 2013-2014 Carroll Roge’
  • 2014-Dec 2014 Smittee Root
  • Dec 2014-2016 Shannon Dacus
  • Dec 2016-2017 Tim Connor

Distinguished Alumni Award

  • 2000 – Linda Fleet Ferguson, Sharon Howell, Steve Roosth, Carol Lott, Jimmy Tallent, Ron Shaffer, Barbara Bass
  • 2001 – Rev. Dr. James Ballard
  • 2002 – Felicity Reedy
  • 2003 – Joey Seeber
  • 2004 – Mike Thomas, CPA
  • 2005 – Paula Anthony
  • 2007 – Don Pinkerton
  • 2008 – Gary Swindle
  • 2009 – Dawn Franks
  • 2010 – Kay Latta
  • 2011 – Mitch Andrews
  • 2012 – 25th Anniversary
  • 2013 – Donna Spann
  • 2014 – Henry Bell
  • 2015 – Shannon Dacus

2017-18 Committees


Chairperson/VP: Joshua Johnson, LT25

 

  • Clint Childs, LT30
  • Rita Fryer, LT24
  • Mechele Mills, LT27
  • Amy Proctor, LT23
  • John Sims, LT6
  • Stefanie Smith, LT21
  • Letitia Stanley, LT21
  • Stephen Wickliffe, LT28
  • Nick Yates, LT30

 

  • 2017 Leadership Live Co-Chairs: Summer Tillson, LT28 & Jordan Meads, LT29


Chairperson/VP: Chris Molina, LT26

  • Co-Chair: Linda Cooper, LT18
  • Katy Cline, LT27
  • Ginger Cardwell, LT29
  • Debby Davis, LT20
  • Rita Fryer, LT24
  • Kay Latta, LT4


Chairperson: Todd Buchanan, LT27

  • Linda Cooper, LT18
  • Nancy Kirk, LT24
  • Andy Moers, LT29
  • Chris Molina, LT26
  • John Michael Rowland, LT30


VP/Chairperson: Justin Holt, LT19

  • Co-Chair: Jess Mowery, LT29
  • Katy Cline, LT27
  • Mila Hightower, LT26
  • Christi Khalaf, LT27
  • Dawn Rhodes, LT20
  • Summer Tillson, LT28


Core Program Director: Nathan Kelley, LT25

  • Chair: Kristi Boyett, LT26
  • Andrew Adams, LT28
  • Brian Brandt, LT19
  • Jim Huggler, LT22
  • Laura Jackson, LT25
  • Pete Kerr, LT25
  • Christi Khalaf, LT27
  • Adam Morrow, LT28
  • Suzi Streit, LT18


Chairperson: Jeff Johnson, LT28

  • Tim Connor, LT25
  • Chris Custer, LT23
  • Joshua Johnson, LT25
  • Leah Wansley, LT25
  • James Wansley, LT26



Program Director/ Chairperson: Andy Stinson

  • Kim Beckam
  • Brian Brandt
  • Todd Buchanan
  • Angela Duitch
  • David Coble
  • Howard Patterson
  • David Iglesias
  • Kay Latta
  • John Nix
  • Skip Ogle
  • Alesha Williams


Chairpersons: Justin Holt and Christina Davis

  • Captains: Keri Clark, Darryl Flynn, Chris Hazelip
  • Chad Humphries, Leigh Ann Goodson, Nathan Kelley
  • Christi Khalaf, Peter Kerr, Ellen Trant
  • James Wansley, Stephen Wickiffe
  • Team members: Dan Allee, Cammie Camp, Blue Daniels
  • Stephen Dinger, Holli Fourniquet, Neal Franklin, Joshua Johnson
  • Nancy Kirk, Broderick McGee, Holly Mcfarlin, Kristy Morris, Jess Mowery
  • Lloyd Nichols, Sandra Owens, Kimberly Park
  • Kim Partin, Whitney Patterson, Nancy Rangel, Kristen Senkyr
  • David Socia, Cindy Smoak, Letitia Stanley, Jimmy Toler
  • Ona Tolliver, Matt Theissen, Susan Travis, Renissa Wade

 

Class Representatives

  • Class 1: Randy Roberts
  • Class 2: OPEN
  • Class 3: OPEN
  • Class 4: Kay Latta
  • Class 5: Barbara Laminak
  • Class 6: Annette Findley
  • Class 7: Mike Powell
  • Class 8: Ray Cozby III
  • Class 9: Brad Bays
  • Class 10: Michael Thomas
  • Class 11: Pam Daniels
  • Class 12: Robert Wilson
  • Class 13 Sherry Dunn and Karen Boehm
  • Class 14: Jo Dobbs and David Long
  • Class 15: Elwood Stetson
  • Class 16: Larry Wickham
  • Class 17: Mitch Andrews
  • Class 18: Debbie Isham and Micheal Lavender
  • Class 19: John English, Brian Brandt, Barbara King, and Shari Lee
  • Class 20: Dawn Rhodes and Tanya Redic
  • Class 21: Todd Anderson, Stefanie Smith, and Colleen Colby
  • Class 22: John Nix and Rebecca Davidson
  • Class 23: Renee Becker, Jason Wright, Tiffany Kirgan, and Chris Custer
  • Class 24: Traci Brown, Lynne Culverhouse, Lee Trammell
  • Class 25: Chad Humphries, LaShonda Malrey-Horne, John Hardy
  • Class 26: Mila Hightower, James Wansley, Jesus Delgado-Charles
  • Class 27: Yaziri Orrostieta, TJ Mathis, Christi Khalaf
  • Class 28: Holli Fourniquet, Summer Tillson, Diane Kavanaugh
  • Class 29: Jordan Meads, Andy Moers, Candice Christian
  • Class 30: Amanda Folmar, Neal Franklin, Heather Sanders

Latest News

Like us on Facebook

Follow us on Twitter

LinkedIn Company Profile

About Leadership Tyler

Leadership Tyler is an organization serving Tyler and Smith County, Texas, through our mission of equipping leaders to enrich our community. The more than 800 graduates of our programs can be found in leadership positions throughout our region.
 
Leadership Tyler
Copyright © 2014  Leadership Tyler  All rights reserved.

Office Information

Leadership Tyler, Inc. 315 North Broadway, Suite 205 Tyler, TX 75702 info@leadershiptyler.org Phone: 903.535.9242 Fax: 903.593.2746