Alumni Volunteers

We wish to thank all our hard-working alumni who give of their time to continue their involvement with Leadership Tyler by serving on our various committees.

If you are interested in being a part of a committee listed here, please contact us at info@leadershiptyler.org.

Shannon Dacus, President
Carroll Roge, Past President
Tim Connor, President Elect
Kim Park,  Treasurer
Leah Wansley, VP Alumni

Jeb Jones, VP Catalyst 100
Nathan Kelley, VP Programs
Chris Molina, VP Development
Patrick Moran, VP Outreach

  • Todd Buchanan
  • Linda Cooper
  • Darryl Flynn
  • Dawn Franks
  • Rita Fryer
  • Justin Holt
  • Jim Huggler
  • Kay Latta
  • Laura Jackson
  • Joshua Johnson
  • Dr. Juan Mejia

Past Board of Director Presidents

  • Joan Andrews
  • Paula Anthony
  • Brian Brandt
  • Ann Howell
  • Kay Latta
  • Roy Martinez
  • Carroll Roge
  • Smittee Root
  • Donna Spann
  • Andy Stinson
  • Suzi Streit

Distinguished Alumni Award

  • 2000 – Linda Fleet Ferguson, Steve Roosth, Carol Lott, Jimmy Tallent, Ron Shaffer, Barbara Bass
  • 2001 – Rev. Dr. James Ballard
  • 2002 – Felicity Reedy
  • 2003 – Joey Seeber
  • 2004 – Mike Thomas, CPA
  • 2005 – Paula Anthony
  • 2007 – Don Pinkerton
  • 2008 – Gary Swindle
  • 2009 – Dawn Franks
  • 2010 – Kay Latta
  • 2011 – Mitch Andrews
  • 2012 – 25th Anniversary
  • 2013 – Donna Spann
  • 2014 – Henry Bell
  • 2015 – Shannon Dacus

2015-16 Committees


Chairperson/VP: Leah Wansley, LT25

  • Curriculum Chair/VP: Nathan Kelley, LT25
  • 2015 Leadership Live Co-Chairs: Christi Khalaf, LT27 & Laura Krantz, LT27
  • 2016 Reunion Co-Chairs: Anna Malone, LT22 & Brandon Malone, LT27


Chairperson/VP: Chris Molina, LT26

  • Linda Cooper, LT18
  • Debby Davis, LT20
  • Rita Fryer, LT24
  • Kay Latta, LT4
  • Brandon Malone, LT27


Chairperson: Kimberly Park, LT21

  • Todd Buchanan, LT27
  • Linda Cooper, LT18
  • Debby Davis, LT20
  • Casey Hymer, LT28
  • Nancy Kirk, LT24
  • Chris Molina, LT26


VP: Patrick Moran, LT23

  • Chairperson: Dawn Rhodes, LT20
  • Katy Cline, LT27
  • Debby Davis, LT20
  • Mila Hightower, LT26
  • Bryce Fisher, LT28
  • Carroll Roge, LT20
  • Summer Tillson, LT28
  • Leah Wansley, LT25


Chairperson/VP: Nathan Kelley, LT25

  • Andrew Adams, LT28
  • Brian Brandt, LT19
  • Suzzone Fletcher, LT26
  • Marcia Garrett, LT26
  • Jim Huggler, LT22
  • Laura Jackson, LT25
  • Christi Khalaf, LT27
  • Pete Kerr, LT25
  • Laura Krantz, LT27
  • Adam Morrow, LT28
  • Suzi Streit, LT18


Chairperson: Joshua Johnson, LT25

  • Jason Albright (In Memoriam), LT25
  • Tim Connor, LT25
  • Chris Custer, LT23
  • Jeff Johnson, LT28
  • Leah Wansley, LT25
  • James Wansley, LT26



VP/ Chairperson: Jeb Jones

  • Kim Beckam
  • Brian Brandt
  • Todd Buchanan
  • Angela Duitch
  • Susan Guthrie
  • Claude Henry
  • David Iglesias
  • Kay Latta
  • John Nix
  • Skip Ogle
  • Andy Stinson
  • Alesha Williams


Chairpersons: Patrick Moran and Dan Sala
Advisors: Shannon Dacus Carroll Roge

  • Captains: Laura Jackson Rosemary Jones Nathan Kelley Peter Kerr
  • Joshua Johnson Darryl Flynn Lori Holt Marc Loredo
  • Sandra Owens Sharon Roy Stefanie Smith James Wansley
  • Team members: Joel Adams Henry Bell Shelby Brown Cammie Camp
  • Tara Coonan Gina Dehoyos Steve Hicks Chad Humphries
  • Nancy Johnson Christi Khalaf Jaquita Lee Edgar Loredo
  • Broderick McGee Krysti McWha Scott Marzilli Kristy Morris
  • Jason Reinhart Dawn Rhodes Alma Spencer Michael Stern
  • Steven Taylor Randy Turner Brad Watson Rodney Witcher Kelvin Woodfin

 

Class Representatives

  • Class 1: Randy Roberts
  • Class 2: Nancy Lamar
  • Class 3: Tom Ramey
  • Class 4: Kay Latta
  • Class 5: Barbara Laminak
  • Class 6: Annette Findley
  • Class 7: Mike Powell
  • Class 8: Ray Cozby III
  • Class 9: Brad Bays
  • Class 10: Michael Thomas
  • Class 11: Pam Daniels
  • Class 12: Robert Wilson
  • Class 13 Sherry Dunn and Karen Boehm
  • Class 14: Jo Dobbs and David Long
  • Class 15: Alicia Armstrong and Elwood Stetson
  • Class 16: Larry Wickham and Ann Howell
  • Class 17: Melissa Barrett, Debra Dowden, Mitch Andrews
  • Class 18: Joan Andrews and Micheal Lavender
  • Class 19: John English, Brian Brandt, Barbara King, and Shari Rickman
  • Class 20: Harriet Renner and Dawn Rhodes and Tanya Redic
  • Class 21: Smittee Root, Stefanie Smith, and Colleen Colby
  • Class 22: John Nix, Rebecca Luke, Jim Huggler and Irma Henson
  • Class 23: Renee Becker, Jason Wright, Tiffany Kirgan, and Chris Custer
  • Class 24: Traci Brown, Lynne Culverhouse, Lee Trammell
  • Class 25: Jo Lampton, LaShonda Malrey-Horne, Tim Connor
  • Class 26: Marcia Garrett, Suzonne Fletcher, Jesus Delgado-Charles

Like us on Facebook

Follow us on Twitter

LinkedIn Company Profile

About Leadership Tyler

Leadership Tyler is an organization serving Tyler and Smith County, Texas, through our mission of equipping leaders to enrich our community. The more than 800 graduates of our programs can be found in leadership positions throughout our region.
 
Leadership Tyler
Copyright © 2014  Leadership Tyler  All rights reserved.

Office Information

Leadership Tyler, Inc. 315 North Broadway, Suite 205 Tyler, TX 75702 info@leadershiptyler.org Phone: 903.535.9242 Fax: 903.593.2746